Kinek mi a fontos: a béke helyett Orbánnal foglalkozna a lengyel elnökség
Jelzésértékű lépést tett Tusk kormánya.
Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint a Nyugat és Kelet közötti egyensúly most billen vissza.
Szánthó Miklós az Origónak arról beszélt, hogy a szovjet típusú kommunizmus összedőlése óta stabilnak tűnő, a liberálisok által örökérvényűnek gondolt világhatalmi szerkezet drámai átalakuláson megy keresztül. Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint
a Nyugat és Kelet közötti egyensúly – vagy inkább a Nyugat javára való „egyensúlytalanság” – úgy tűnik, most visszabillen.
„De ez szerintem csak a felszín, a mélystruktúrákban kulturális okok húzódnak meg. Mindenekelőtt az, hogy
a világdiadalra szánt »liberális demokrácia«, mint társadalmi irányítórendszer nem, hogy nem ért el globális sikert, de a nyugati eliten kívül kifejezetten közutálatnak örvend.
No nem a demokrácia, hanem annak ez a liberális válfaja, mely igazából mára antidemokratikussá torzult” – mondta Szánthó.
Hozzátette: a 30-40 évvel ezelőtti várakozásokhoz képest kiderült, hogy sikeres kapitalizmust nem csak a liberális demokráciák tudnak „üzemeltetni”, hanem az azt kifejezetten elutasító „Globális Dél”, például a felemelkedő ázsiai hatalmak is.
„A nyugati vezetés a saját, haladónak gondolt szociális- és család(ellenes)politikájával maga idézte elő a demográfiai válságot, majd erre megoldásként a migrációt és a multikultit kínálta, ami mára alapvetően ásta alá az ottani 'őshonos' társadalmak identitását, nemzeti karakterét, önképét”, mondta a szakértő, aki szerint erre egy lapáttal még rárakott a ’90-es évektől szárba szökkenő politikai korrektség, eltörléskultúra, kritikai fajelmélet és genderideológia, maga a woke.
„Egy meggyengült, sőt, bűntudatmániában vergődő civilizáció pedig értelemszerűen veszít geopolitikai erejéből és ennek következtében versenyképességéből is
– ezeket a »kihívásokat« viszont a nyugati vezetők azért sem képesek kezelni, mert nincsenek: jelenleg a nagy nyugati erőközpontokban nem találunk hivatalban lévő erős vezetőt, aki releváns, stratégiai válaszokat tudna adni minderre”.
Szánthó Miklós szerint ennek
a vezetési válságnak a tünete európai részről az ukrajnai háború totális félrekezelése, mert egyszerűen politikai nímandok hozzák a releváns döntéseket,
míg erre a vezetési válságra adott társadalmi reakció a patrióták megerősödése az óceán mindkét oldalán: Trump és az európai jobboldal célja is a neoliberális hegemóniától való elszakadás, a technokraták és nem vezetők által irányított washingtoni, illetve brüsszeli mélyállam legyőzése vagy meghódítása.
A valódi vezetők, államférfiak hiányában történő döntéshozatalnak legnagyobb hátulütője ugyanis, hogy az nem a józan ész és a szuverén érdek alapján történik, hanem „értékelvű ideológiák és gazdasági részérdekek szerint” – mondta. „Ennek a leképződése a kontrollálatlan illegális migráció, a határvédelem feladása, az »LMBTQAPI+« propaganda térnyerése a céges világban is – vagy éppen
a habzószájúan militáns megközelítése az ukrajnai konfliktus kezelésének azon EU részéről, mely eredetileg békeprojektként indult.”
Az új amerikai elnök beiktatását, január 20-át követő időszak Szánthó szerint azért lehet sorsfordító, mert a brüsszeli mélyállam mögül ki fog menni az amerikai támogatás. „Trump és környezete mélyen megveti az eurokratákat, már ha egyáltalán tudják, kik azok. És ezen a ponton értékelődik fel a Patrióták, és azon belül is
a magyar jobboldal szerepe, mely az új „belépési pont” a Trump-adminisztráció számára, ha a kontinenssel kapcsolatos ügyekről lesz szó: igen, eljön a patrióták kora.
Nem várható persze, hogy a fordulat egyik percről a másikra bekövetkezik, de az bizonyos, hogy Brüsszelnek kisebb lesz a mellénye, Magyarország számára pedig bármilyen, az ukrajnai tűzszünet és béke irányába tett amerikai nagyhatalmi lépés az ország gazdasági növekedésének meglendülését hordozza magában.”
***
Nyitókép: Andrew Harrer/Bloomberg via Getty Images